Ile kosztuje strona www?

Co wpływa na cenę strony
Zamiast udowadniać że nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, posłużę się kontrpytaniem:
 

Ile kosztuje jakiś samochód?


Powyższe pytanie chyba w najbardziej oczywisty sposób rozwiązuje całą sytuację. Właściwie w tym momencie można by skończyć cały wpis. Jednak pójdę krok dalej i napiszę jakie elementy mogą wpływać na cenę strony internetowej.

<1>

Złożoność projektu graficznego

Schludny projekt graficzny strony to podstawa. Różnie jednak, zależnie od przeznaczenia strony, będzie prezentować się złożoność takiego projektu. Strona wizytówka np. firmy sprzątającej czy przeprowadzkowej będzie zapewne prostszym projektem niż layout dla biura architektonicznego czy agencji marketingowej. Wynika to oczywiście z faktu że firmy wywodzące się z  różnych branż mają różne potrzeby budowania własnego wizerunku. Gdy jedni skupiają się na prostocie przekazu i funkcjonalności innym nie wypada korzystać z prostych rozwiązań i stawiają na kreatywność designu.
Posiadanie wersji responsywnej

Mimo że posiadanie wersji responsywnej strony to de facto „must have” naszych czasów, nie każdy klient zdaje sobie z tego sprawę. Wdrożenie wersji responsywnej na etapie tworzenia witryny jest najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem na jej posiadanie. O samej potrzebie i zaletach takiego rozwiązania przeczytacie w kolejnym artykule.


<2>


<3>

Zastosowany system zarządzania treścią

Witryna stworzona w oparciu o CMS to „must have” numer dwa. Umożliwienie edycji i dodawania treści klientowi powoduje obniżenie kosztów ewentualnej obsługi strony. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Obecnie na rynku jest wiele systemów zarządzania treścią, jak łatwo się domyślić różnią się one bardzo jakością wykonania, zakresem funkcjonalności , wydajnością i możliwościami rozbudowy. W klonos.pl głównie korzystamy z własnego systemu – mapleCMS, przez wzgląd na wydajność i łatwość rozbudowy o dedykowane moduły. Zdarzają się jednak zlecenia w których wykorzystujemy inne systemy, dobierając je pod konkretne potrzeby klienta.

Dodatkowe funkcjonalności

W najprostszych słowach dodatkowe funkcjonalności to wszystko co wykracza po za funkcje prezentacji treści i zdjęć na stornie.

Podstawowe ficzery

Rozwiania z tej grupy każdy sensowny system CMS  posiadać powinien, są to m.in:
Formularz kontaktowy, moduł galerii, możliwość dodania mapy, wklejenia kodu w treść strony, edytor wyswig itp.

Dedykowane ficzery

Do dedykowanych funkcjonalności zaliczymy wszystko to czego klient potrzebuje a nie są to funkcjonalności podstawowe.  Przykładem może być system rezerwacji zintegrowany ze stroną, czy np. integracja z zewnętrznymi serwisami poprzez API. Warto zauważyć ze takie rozwiązania mogą wpływać w sposób znaczący na końcową cenę witryny.


<4>


<5>

Jakość wykonania

Właściwie nie powinno się o tym punkcie w ogóle wspominać. Bo każdy kto podejmuje się wykonania usługi powinien wykonać ją najlepiej jak potrafi i zrobić to dobrze. Jednak nie raz zdarzało nam się poprawiać kod po poprzednich cudotwórcach dlatego też pozwoliłem sobie nie pomijać tego punktu.


Konkludując, warto wspomnieć jakie czynniki tak naprawdę wpływają na cenę strony internetowej. Są to przede wszystkim:

  • Poziom wiedzy wymagany do realizacji danej realizacji, jest wprost proporcjonalny do ceny produktu końcowego.
  • Czas potrzebny do wdrożenia konkretnego rozwiązania, od stworzenia projektu graficznego, poprzez ilość poprawek, oczekiwane  funkcjonalności systemu CMS po dopisanie modułów dodatkowych.

Mam szczerą nadzieję że powyższe  5 punktów dało Wam pogląd na temat ceny stron www.
 
 
Potrzebujesz strony internetowej?
 
Świetnie się składa.
sprawdź naszą ofertę